„Akademia Aquafresh”

Przedszkole uczestniczy po raz drugi w ogólnopolskim programie edukacji zdrowotnej „Akademia Aquafresh”. Głównym zagadnieniem programu jest profilaktyka stomatologiczna. Dzieci nauczą się jak prawidłowo dbać o zęby, dowiedzą się skąd się biorą zęby, dlaczego należy chodzić do stomatologa, co należy jeść by mieć zdrowe zęby.

Celem Akademi Aquafresh jest zwrócenie uwagi najmłodszych na konieczność dbania o higienę jamy ustnej, zmiana złych nawyków higienicznych i wielu zaniedbań, oraz bagatelizowania przez rodziców kwestii zbyt częstego podawania dzieciom słodyczy i zbyt rzadkich wizyt z dzieckiem u dentysty.

Dzięki wspólnym działaniom angażującym nie tylko dzieci, ale również nauczycieli i rodziców uda się wykształcić w dzieciach nawyk codziennego dbania o higienę jamy ustnej.

Przedszkole otrzymało materiały pomocnicze, dyplomy, odznaki- naklejki, plakaty promujące. Możemy korzystać ze strony internetowej na której organizatorzy proponują dla uczestników wiele konkursów, zabaw, kolorowanek, filmików dydaktycznych itp.

Cały cykl dydaktyczny jest prowadzony zgodnie z zaplanowanym harmonogramem i gotowymi scenariuszami. Nauczyciele dostosowują je do swojej grupy i możliwości placówki wykorzystując dostępne środki dydaktyczne.

„Mamo, tato, wolę wodę!"

Nasze przedszkole przystąpiło do ogólnopolskiej kampanii „Mamo, tato, wolę wodę!", której celem jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie dziecka oraz kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. Założeniem kampanii jest edukacja dzieci w wieku 3 – 6 lat i ich rodziców na temat konieczności regularnego picia wody i jej znaczenia dla organizmu.

Program ma zasięg ogólnopolski.

W ramach programu zaproponujemy dzieciom zajecia poświęcone roli wody, promowanie wśród dzieci zdrowego trybu życia min. Aktywnego spędzania czasu wolnego, zdrowego podziwiania.

CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

Po raz trzeci przedszkole uczestniczy w ogólnopolskim programie edukacji antytytoniowej CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS. Program ten stanowi pierwszy etap nabywania wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego. Dziecko poznaje tu sposoby radzenia sobie w sytuacjach codziennych , w których narażone jest na szkodliwe zwyczaje osób palących. Program ma charakter profilaktyczny.

Dzięki realizacji zagadnień programu dziecko będzie świadome różnych zagrożeń, dostrzeże związek między przyczyną i skutkiem, chorobą i leczeniem. Dziecko dowie się, jak się w sytuacjach niebezpiecznych dla zdrowia zachować i kogo poprosić o pomoc.

W realizacji programu duży nacisk kładzie się na współprace przedszkola z rodzicami, wzajemne zrozumienie oraz konsekwencję w osiąganiu wychowawczych celów. W trakcie programu modeluje się u dzieci i rodziców prawidłowe zachowania zdrowotne.

Program dostosowany jest do możliwości rozwojowych i intelektualnych dzieci przedszkolnych. Odpowiednio też dostosowana jest metodyka zajęć. Metody aktywizujące powodują, że zajęcia wypełnione są zabawą i dziecko mimowolnie nabywa określone umiejętności. Poszczególne zajęcia skoncentrowane są na odbiorze wrażeń poprzez oddziaływanie na wiele zmysłów dzieci oraz dostosowane są do rozwoju poznawczego, aktywności, doświadczeń i potrzeb dziecka.